Planeta

Z AstroWiki = encyklopedia astrologii

Planeta

Definicja astrologiczna

Planeta (z gr. πλανήτης (planētēs) – wędrowiec, błądzący). W astrologii mianem planety określa się wszystkie naturalne ciała niebieskie przesuwające się na tle gwiazd. Tradycyjnie naywa się tak Merkurego, Wenus, Marsa, Jowisza, Saturna, Urana, Neptuna, Plutona oraz Słońce i Księżyc ale także np. planetoidy. Astrologia, podobnie jak starożytna astronomia, nazywa Słońce i Księżyc planetami (wyróżnia się je wśród planet jako Światła), a sam zbiór planet wzbogaca o obiekty odkryte w erze nowożytnej.

Definicje astronomiczne

1. Według starożytnych astronomów greckich siedem jasnych ciał: (Merkury, Wenus, Mars, Jowisz, Saturn, Słońce i Księżyc), poruszających się na niebie względem gwiazd.

2. Współcześnie do 24 sierpnia 2006 roku (kongres Międzynarodowej Unii Astronomicznej w Pradze) - Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun, Pluton. Księżyc i Słońce zostały znacznie wcześniej pozbawione statusu planety, co było skutkiem rozpowszechnienia heliocentrycznej wizji Kosmosu.

3. Współcześnie po 24 sierpnia 2006 roku - Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun. Kongres Międzynarodowej Unii Astronomicznej w Pradze zdegradował Plutona do roli planety karłowatej, gdyż nie spełnia on nowej astronomicznej definicji planety, którą jest obiekt znajdujący się na orbicie wokół Słońca; mający wystarczającą masę, by własną grawitacją pokonać siły ciała sztywnego tak, aby wytworzyć kształt odpowiadający równowadze hydrostatycznej (prawie okrągły); który oczyścił sąsiedztwo swojej orbity z innych względnie dużych obiektów.

Linki zewnętrzne

Osobiste