Astronomia

Z AstroWiki = encyklopedia astrologii

Astronomia, z gr. astron - gwiezdny, kosmiczny i nomós - pole, dziedzina lub nómos - zwyczaj, prawo, melodia, ton; nauka o matematycznych i fizycznych właściwościach Kosmosu, która swój początek wywodzi z astrologii. Do XV w. każdy człowiek badający niebo, rządzące nim prawa i wpływ zmian w Kosmosie na życie ziemskie, był astrologiem. Dopiero na przełomie XV/XVI w. n.e. astronomia oddzieliła się od astrologii, choć długo jeszcze wykładali ją na uczelniach co najznakomitsi astrologowie a jednym z ważniejszych obowiązków profesora na katedrze astronomii było dostarczanie tzw. prognostyków, łączących zapowiadane zjawiska niebieskie z życiem ziemskim, z czego słynęła m.in. Akademia Krakowska (traktuje o tym esej Marcina Bylicy z Olkusza Prognostyk komety z 1472 roku).

Później, w czasach, gdy Kościół odwrócił się od astrologii i zaczął ją prześladować, neofitka astronomia zaparła się swojego pochodzenia i zaczęła dawnych swoich mistrzów astrologów nazywać astronomami, żeby nie być posądzoną, iż opiera się na niekochanej przez władze kościelne astrologii i móc nadal czerpać z sakiewek krezusów zarówno świeckich, jak i kościelnych. Z czasem astrologia, zepchnięta do podziemia, utraciła status nauki wykładanej w najlepszych akademiach, a i rozwój astronomii był długi czas hamowany koniecznością dostosowywania się do doktryn kościelnych (dzieło Kopernika było na indeksie od 1616 do 1822 roku - nie wolno było go publikować, czytać ani się na tę teorię powoływać).

Obecnie dzięki znacznym dotacjom, stosowaniu coraz lepszych przyrządów i możliwości badania nieba z przestrzeni kosmicznej, poza atmosferą Ziemi, astronomia jest jedną z naszybciej rozwijających się nauk, wyłoniło się z niej wiele następnych specjalistycznych gałęzi, jak astrofizyka, kosmologia, astrobiologia, radioastronomia itp.

zobacz także:

w innych językach

العربية (_AR_): علم الفلك
català: astronomia
česky: astronomie, hvězdářství
dansk: astronomi
deutsch: Astronomie, Sternkunde
eesti: astronoomia
ελληνικά: αστρονομος (astronomos)
English: astronomy
español:</small> astronomía
esperanto:</small> astronomio, astroscienco
française:</small> astronomie
gaeilge: réalteolaíocht
עברית (_HE_): אסטרונומיה
हिन्दी : खगोल शास्त्र
hrvatski:</small> astronomija
iinterlingua:</small> astronomia
italiano:</small> astronomio
한국어: 천문학
latina: astrologia, astronomia
lietuvių: astronomija
magyar: csillagász
nederland: astronomie, sterrenkunde
norsk: astronomi
português: astronomia
русский: астрономия (_astronomija_)
slovensky: astronómia
slovenščina: astronomija, zvezdoznanstvo
suomi: astronomia, tähtitiede
svenska: astronomi

Osobiste