Saturn

Z AstroWiki = encyklopedia astrologii
Saturn
Symbol Saturna
symbol Saturn.gif
kategoria planeta społeczna
długość cyklu ≈29 lat
władztwo Koziorozec.gif Koziorożec
stare władztwo Wodnik.gif Wodnik
wygnanie Lew.gif Lew
wywyższenie Waga.gif Waga (21°Li0.gif)
upadek Baran.gif Baran
dzień tygodnia sobota

Saturn - planeta Układu Słonecznego. Uznawany za władcę znaku Koziorożca, a także za współwładcę znaku Wodnika, którym rządził do odkrycia Urana.

Spis treści

W astrologii

W astrologii Saturn włada Koziorożcem - dziesiątym znakiem Zodiaku, ziemskim i kardynalnym. Saturn jest jednym z sygnifikatorów ojca w horoskopie. Mówi o stosunku właściciela horoskopu do autorytetów oraz o tym, jak on sam czuje się w tej roli. Pierwszy nawrót Saturna na pozycję urodzeniową (zamknięcie cyklu), jest uważany za próg dorosłości i moment skrystalizowania się osobowości człowieka. Sam cykl Saturna jest najważniejszym cyklem planetarnym, obok cyklu Jowisza i Urana.

W astrologii klasycznej Saturn uznawany jest za malefika, przynoszącego niepomyślne wydarzenia, utrudnienia i opóźnienia w realizacji planów. Według Liz Greene, autorki nowoczesnego opracowania Saturna, jego położenie w znaku, domu oraz aspekty ukazują nie tylko problemy, z którymi boryka się właściciel horoskopu, ale przede wszystkim rodzaj doświadczeń, nieraz bolesnych, pozwalających dzięki pracy nad sobą i dyscyplinie na rozwój osobowości. Inna współczesna astrolog, Donna Cunningham, w książce Astrologiczny przewodnik ku samoświadomości, porównuje Saturna do perły w ostrydze: drażniona przez ziarnko piasku ostryga dzięki wielkiemu wysiłkowi przemienia je w piękną i wyjątkową perłę.

W mitologii

Pierwotnie w mitologii rzymskiej Saturn był bogiem rolnictwa, przedstawianym z sierpem w ręku. Został utożsamiony z greckim Kronosem, synem Uranosa, który sierpem podarowanym przez matkę Gaję pozbawił ojca męskości, wyzwalając swoich braci z Tartaru. Zdobywszy włądzę, w obawie o jej utracenie zaczął połykać swoje kolejne dzieci: Demeter, Hestię, Herę, Hadesa (Plutona), Posejdona (Neptuna) i Zeusa (Jowisza). Temu ostatniemu jednak udało się przeżyć, gdyż jego matka Rea podała Kronosowi zamiast niemowlęcia owinięty w tkaninę kamień, a syna ukryła na Krecie, gdzie wykarmiła go koza Almateja. Dorosły Zeus zmusił ojca do zwrócenia połkniętego rodzeństwa, a następnie przejął włądzę. Według jednej wersji mitu Kronos-Saturn został strącony do Tartaru, według innej zamieszkał w Italii, dał ludziom pierwsze prawa, nauczył ich rolnictwa i sprawił, że na Ziemi zapanował wiek złoty.

W starożytnym Rzymie ku czci Saturna obchodzono specjalne święto - Saturnalia.

W sztuce

Najsłynniejsze dzieła sztuki przedstawiające Saturna (Kronosa):

  • Francisco Goya - Kronos połykający swoje dzieci.

W astronomii

Odkryty już w starożytnosci, otoczony charakterystycznymi ogromnymi lodowymi pierścieniami Saturn jest szóstą planetą Układu Słonecznego i drugą co do wielkości (po Jowiszu). Jego obieg wokół Słońca wynosi 29,46 lat.

Polecana literatura

Linki zewnętrzne

Osobiste