Neptun

Z AstroWiki = encyklopedia astrologii
Neptun
Symbol Neptuna
symbol Neptun.gif
kategoria planeta pokoleniowa
długość cyklu ≈165 lat
władztwo Ryby.gif Ryby
wygnanie Panna.gif Panna
wywyższenie Rak.gif Rak
upadek Koziorozec.gif Koziorożec
odkrycie 1846-09-23, 23:30 GMT
Berlin, Niemcy
13E23, 52N30

Neptun - ósma planeta Układu Słonecznego. Władca znaku Ryb. Jej symbolem jest trójząb – atrybut Neptuna: Neptun.gif

Spis treści

W astrologii

Neptun zaliczany jest do planet pokoleniowych. Na jeden obieg wokół Słońca Neptun potrzebuje aż ok. 165 lat - człowiek nie jest w stanie przeżyć pełnego cyklu Neptuna.

Uważany za wyższą oktawe Wenus, jest planetą miłości do ludzi i poświęcenia dla wyższych celów, a jednocześnie, podobnie jak Wenus, patronuje sztuce, przede wszystkim filmowi. Neptun jest także planetą idealizacji, marzeń i złudzeń, a także niezwykłych stanów umysłu, od zaburzeń psychicznych po zdolność jasnowidzenia. Patronuje sztukom dywinacyjnym.

W mitologii

Nazwa tej planety pochodzi od rzymskiego boga władajacego morzami, Neptuna, który został utożsamiony z greckim Posejdonem, jednym z najważniejszych bogów Olimpu. Jego atrybutem jest trójząb.

W sztuce

Najsłynniejsze dzieła sztuki przedstawiające Neptuna (Posejdona):

  • Fontanna Neptuna w Gdańsku, wzniesiona w 1615 (figura Neptuna została odlana z brązu według projektu Gerdta Benningka) i uruchomiona w roku 1633. Fontanna przebudowana w 1762 roku w stylu rokokowym; symbol Gdańska.
  • Fontanna z Neptunem w Gliwicach, autor nieznany, wybudowana prawdopodobnie w 1794 roku; rzeźba przedstawia Neptuna na delfinie.
  • Fontanna Posejdona w Göteborgu - rzeźba Carla Millesa; symbol Göteborga.

W astronomii

Neptun został odkryty w 1846 roku, jednak jego istnienie podejrzewano już wcześniej - zaobserwowano bowiem, że pozycja Urana na niebie różni się od przewidywanej w obliczeniach i uznano to za skutek oddziaływania na niego nieznanej jeszcze, położonej za nim planety. Neptuna jako pierwszy zaobserwował Johann Gottfried Galle, który wraz ze swym asystentem Heinrichem Louisem d'Arrest w Obserwatorium Berlińskim dostrzegł Neptuna 23 września 1846 roku, ale jego pozycję wyliczyli (niezależnie od siebie) John Couch Adams i Urbain Le Verrier - w związku z tym nie wiadomo do końca, komu należy przypisać jego odkrycie.

Od 24 sierpnia 2006, kiedy to Pluton został pozbawiony godności planety, Neptun jest ostatnią planetą Układu Słonecznego.

Literatura w językach obcych

  • Liz Greene, The Astrological Neptune and the Quest for Redemption
  • Bil Tierney , Alive & Well With Neptune: Transits of Heart and Soul

Linki zewnętrzne

Osobiste