Opozycja

Z AstroWiki = encyklopedia astrologii
  • długość: 180°
  • symbol: Opozycja.gif
  • orba: 7°÷9°

Opozycja (przeciwstawienie) jest aspektem, w którym dwie planety znajdują się po dwóch, przeciwległych stronach obserwatora. Opozycja jest aspektem dynamicznym (czerwonym). Możliwa jest realizacja opozycji jako konfliktowa lub kooperująca. W przypadku opozycji Świateł mamy do czynienia z Pełnią.

W astronomii potocznie terminem określa się opozycję ciała niebieskiego i Słońca, np. opozycja Marsa oznacza, że Mars i Słońce znajdują się po przeciwnych stronach Ziemi. Możliwa jest opozycja tylko planet leżących dalej niż Ziemia (tzw. planet górnych: Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun), gdyż tylko dla tych Ziemia może znaleźć się pomiędzy planetą a Słońcem.

Opozycja planety do Słońca stwarza najlepsze warunki do jej obserwacji: znajdując się po odsłonecznej stronie Ziemi planeta przedstawia obserwacjom swą oświetloną półkulę (pełnia), i równocześnie jest widoczna na niebie przez całą noc (wschodzi wieczorem, góruje o północy, zachodzi rano).

O wielkiej opozycji mówi się, gdy dana planeta zewnętrzna znajduje się szczególnie blisko Ziemi (i co za tym idzie - świeci szczególnie jasno). Źródłem różnic pomiędzy opozycjami jest spłaszczenie orbit planet.

Linki zewnętrzne

w innych językach

česky: opozice
deutsch: Opposition
English: opposition
française: opposition
русский: оппозиция (oppozjicja)

Osobiste