Pluton

Z AstroWiki = encyklopedia astrologii
Pluton
Symbol Plutona
symbol Pluton.gif
kategoria planet planeta pokoleniowa
długość cyklu 248 lat
władztwo Skorpion.gif Skorpion
wygnanie Byk.gif Byk
wywyższenie Ryby.gif Ryby
upadek Panna.gif Panna
odkrycie 1930-02-18, 23:00 GMT
Flagstaff, USA
111W39, 35N12

Pluton - planeta karłowata Układu Słonecznego. Władca znaku Skorpiona. Jego symbol: Pluton.gif


Spis treści

W astrologii

Pluton zaliczany jest do planet pokoleniowych. Włada Skorpionem, zamiast jego dawnego władcy - Marsa. Pluton jest uważany za jego wyższa oktawę.

Pluton w horoskopie symbolizuje głębokie warstwy podświadomości oraz znajdujace się tam przeżycia i lęki, które musza zostać wydobyte na światło dzienne i uzdrowione. Pluton jest planetą transfomacji i nowego początku. Symbolizuje także zdolność regeneracji i odradzania się jak feniks z popiołów nawet po traumatycznych przeżyciach.

W mitologii

Pluton to rzymski bóg, utożsamiony z greckim bogiem Hadesem, jednym z najważniejszych olimpijskich bogów. Jego imię pochodzi z greckiego plutos — "bogactwo". Pluton był władcą podziemnego świata umarłych. Jego małżonką była Persefona (Kora), córka Demeter, którą uprowadził z ziemi do podziemnego świata. Atrybuty Plutona to berło i klucze.

W sztuce

W astronomii

Pluton został odkryty 18 lutego 1930 r. 23:00 GMT we Flagstaff (11W39, 35N12) przez amerykańskiego astronoma Clyde'a Tombaugha. Podobnie jak w przypadku odkrycia Neptuna, astronomowie przewidywali istnienie Plutona przed jego odkryciem, uważajac go za sprawcę zaburzeń w ruchu ostatniej znanej wówczas planety. Po licznych dyskusjach 1 maja 1930 jednogłośnie przyjęto zaproponowaną przez 11-letnią dziewczynkę nazwę Pluton.

Pluton posiada wyjątkowo dużego w stosunku do swoich rozmiarów satelitę - Charona. Z tego powodu bywa uważany za podwójną planetę.

24 sierpnia 2006 r. Międzynarodowa Unia Astronomiczna podczas zjazdu w Pradze podjęła kontrowersyjną decyzję o pozbawieniu Plutona statusu planety, utworzeniu nowej kategorii planet karłowatych i uznaniu Plutona za prototyp nowej kategorii obiektów transneptunowych. Pluton został pozbawiony statusu planety jako obiektem znacznie mniejszym od planet Układu Słonecznego. Masywniejsze od niego są nawet niektóre satelity innych planet, np. Księżyc. Z drugiej strony Pluton jest znacznie większy od typowych obiektów transneptunowych i innych planetoid. Do 31 lipca 2005 był największym znanym obiektem Pasa Kuipera, kiedy to świat dowiedział się o istnieniu Eris.

Literatura w językach obcych

Linki zewnętrzne

Osobiste