Domy Placidusa

Z AstroWiki = encyklopedia astrologii
(Różnice między wersjami)
m (6 wersji)
 
(Nie pokazano 3 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
Najpopularniejszy w Polsce [[Domifikacja|system domifikacyjny]], oparty na równym podziale czasu, w którym [[Słońce]] przebywa nad horyzontem (długości dnia dla danego położenia geograficznego). Podział oparty jest na metodzie przecinania kół utworzonych przez czasy rotacyjne różnych równoleżników niebieskich. W uproszczeniu: długość dnia dzielona jest na 6 części, a następnie odcinki te rzutowane są na [[Ekliptyka|ekliptykę]] i wyrażone w [[Znak Zodiaku|znakach Zodiaku]]. Metoda jest nieco podobna do metody [[Domy Alcabitiusa|Alcabitiusa]].
+
Najpopularniejszy w Polsce [[Domifikacja|system domifikacyjny]], oparty na podziale łuku między asc i południkiem na 3 równe części, a następnie podziału kół małych przechodzących przez punkty w których znajdował się ascendent w tych punktach podziału, odpowiednio na 1/3 i 2/3. Następnie odcinki te rzutowane są po południkach na [[Ekliptyka|ekliptykę]] i wyrażone w [[Znak Zodiaku|znakach Zodiaku]]. Metoda jest rozwinięciem metody [[Domy Alcabitiusa|Alcabitiusa]] - zamiast jednak podziału jednego koła małego przechodzącego przez asc, tutaj są wyznaczane dwa zastępcze małe koła do wyznaczania domów pośrednich.
  
 
System jako pierwszy opisał w 1602 roku Giovanni Antonii Magini (1555-1617), profesor matematyki na uniwersystecie w Bolonii. ("Tabulae Primi Mobilis, quas Directionem Vulgo Dicunt" wydane w 1602 r.).
 
System jako pierwszy opisał w 1602 roku Giovanni Antonii Magini (1555-1617), profesor matematyki na uniwersystecie w Bolonii. ("Tabulae Primi Mobilis, quas Directionem Vulgo Dicunt" wydane w 1602 r.).
  
System ten został wypromowany dopiero przez Kościół Katolicki ("firmował" go [[Placidus]] jako profesor matematyki i mnich) jako poparcie "geocentrycznej" teorii [[Ptolemeusz]]a, tzn. płaskiej jak placek nieruchomej Ziemi i okrążającego ją Słońca, jako bezpośrednio z tej teorii wynikający. Niestety, teoria [[Ptolemeusz]]a jako fałszywa została w astronomii obalona. Ale system domów [[Placidus]]a, ponieważ ma czasami prawie takie same krawędzie domów i jest statystycznie w 75% podobny do naturalnego systemu domów wynikającego z [[Ascendent]]u i [[Medium Coeli]] (który opublikował w 1995 roku [[Bogdan Krusiński]]), pokutuje w [[Astrologia|astrologii]] do tej pory.
+
System ten został wypromowany dopiero przez Kościół Katolicki ("firmował" go [[Placidus]] jako profesor matematyki i mnich) jako poparcie "geocentrycznej" teorii [[Ptolemeusz]]a, tzn. płaskiej jak placek nieruchomej Ziemi i okrążającego ją Słońca, jako bezpośrednio z tej teorii wynikający. Niestety, teoria [[Ptolemeusz]]a jako fałszywa została w astronomii obalona.  
 
+
[[Ascendent]] powstaje tylko i wyłącznie dlatego, bo obserwator wykonuje równocześnie dwa ruchy względem Słońca - obiega je razem z Ziemią, i kręci się razem z Ziemią względem jej środka w pewnej odległości od równika. Więc istnienie w [[horoskop]]ie [[Ascendent]]u wskazuje, że jedynie hipoteza heliocentryczna jest prawdziwa, i wyklucza działanie systemów domów "Placidusa" i "Kocha".
+
 
+
System domów tzw. "Topocentrycznych" to obliczeniowe uproszczenie algorytmu domów [[Maginusa]]/[[Placidus]]a. Zamiast wyznaczyć położenie koła małego (koło [[Domy|domów]]) iteracyjnie (oryginalny algorytm) bądź przez rozwiązanie trójkąta sferycznego, przyjmuje uproszczenie że wystarczy obliczyć 1/3 i 2/3 tangensa szerokosci geograficznej i po zmianie z powrotem z tangensa na kąt przyjąć jako ich odległości od równika. Jako że przybliżenie to jest dość dobre, to "system domów" "Topocentrycznych" ma zwykle błąd nie większy niż 1 stopień względem dokładnego algorytmu.
+
 
+
 
[[Kategoria:Domy]]
 
[[Kategoria:Domy]]

Aktualna wersja na dzień 11:24, 4 gru 2009

Najpopularniejszy w Polsce system domifikacyjny, oparty na podziale łuku między asc i południkiem na 3 równe części, a następnie podziału kół małych przechodzących przez punkty w których znajdował się ascendent w tych punktach podziału, odpowiednio na 1/3 i 2/3. Następnie odcinki te rzutowane są po południkach na ekliptykę i wyrażone w znakach Zodiaku. Metoda jest rozwinięciem metody Alcabitiusa - zamiast jednak podziału jednego koła małego przechodzącego przez asc, tutaj są wyznaczane dwa zastępcze małe koła do wyznaczania domów pośrednich.

System jako pierwszy opisał w 1602 roku Giovanni Antonii Magini (1555-1617), profesor matematyki na uniwersystecie w Bolonii. ("Tabulae Primi Mobilis, quas Directionem Vulgo Dicunt" wydane w 1602 r.).

System ten został wypromowany dopiero przez Kościół Katolicki ("firmował" go Placidus jako profesor matematyki i mnich) jako poparcie "geocentrycznej" teorii Ptolemeusza, tzn. płaskiej jak placek nieruchomej Ziemi i okrążającego ją Słońca, jako bezpośrednio z tej teorii wynikający. Niestety, teoria Ptolemeusza jako fałszywa została w astronomii obalona.

Osobiste