Smok

Z AstroWiki = encyklopedia astrologii

Smok - stworzenie mityczne, magiczne i tajemnicze. Często zwany także "uskrzydlonym wężem". Jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych istot chtonicznych i pojawia się w legendach wszystkich narodów. Ma bardzo zawikłaną i niejednoznaczną symblikę. Początkowo był istotą dobrocznynną, choć jednocześnie groźną. Był emblematem władców, królów i cesarzów w Babilonie, Egipcie, Chinach, Japonii, Grecji i Rzymie, na terenie dzisiejszej Europy ślady kultu tego zwierza pozostały w Walii i Anglii. Z czasem jego znaczenie, zwłaszcza w kulturach zdominowanych przez wierzenia judeochrześcijańskie, zaczęło grawitować ku pejorytywom - kojarzono go z diabłem, piekłem, tym, co złe.

Wiele starożytnych ludów wierzyło, że w chwili zaćmienia Słońca albo Księżyca są połykane przez wielkiego smoka albo inne groźne istoty. Dla Hindusów był to przecięty na dwoje smok - Rahu i Ketu, dla Mongołów Arahu, dla Chińczyków to niebiański smok albo ognisty pies. Buriaci znali dwie groźne istoty: Alha połykał Księżyc, a Arhan-szuther - Słońce. Nasi słowiańscy przodkowie nie byli gorsi i podczas zaćmień rytualnie hałasowali, by odwrócić uwagę Żmija (słowiańskiego smoka) od Słońca.

Astrologia chińska umiejscawia gwiazdozbiór Smoka między Małą i Wielką Niedźwiedzicą. Smok to jedno z 12 zwierząt chińskiego zodiaku.

Osobiste