Prozerpina

Z AstroWiki = encyklopedia astrologii
(Różnice między wersjami)
m (W astrologii)
(W astrologii)
Linia 29: Linia 29:
 
Dla Xeny proponowano władztwo [[Panna|Panny]] lub [[Waga|Wagi]].
 
Dla Xeny proponowano władztwo [[Panna|Panny]] lub [[Waga|Wagi]].
  
Działanie i znaczenie tej [[Planeta|planety]] wymaga dopiero zbadania i obserwacji. Ze względu na bardzo długi okres obiegu mało prawdopodobne jest uznanie jej za władcę jakiegokolwiek [[Znak zodiaku|znak]]u. Mozliwe jest co najwyżej współwładztwo.
+
Działanie i znaczenie tej [[Planeta|planety]] wymaga dopiero zbadania i obserwacji. Ze względu na bardzo długi okres obiegu mało prawdopodobne jest uznanie jej za władcę jakiegokolwiek [[Znak zodiaku|znak]]u. Możliwe jest co najwyżej współwładztwo.
  
 
== Propozycje symbolu ==
 
== Propozycje symbolu ==

Wersja z 14:47, 1 lut 2009

Eris
Dyskordiański symbol ErisDyskordiański symbol Eris
Dyskordiańskie symbole Eris
symbol (propozycje)  
kategoria planet planeta pokoleniowa
długość cyklu ≈557 lat
władztwo Waga.gif Waga ??
odkrycie 2005-01-05, 19:20 GMT
Pasadena, USA
118W09, 34N09

Spis treści

W astrologii

Eris - Planeta pokoleniowa; Spora część astrologów rozważa uznanie Eris jako nowego władcy Wagi.

Grupa astrologów skupionych wokół Jarosława Gronerta, próbuje identyfikować Eris z Prozerpiną (Persefona) i przypisująca Eris władztwo znaku Byka.

Dla Xeny proponowano władztwo Panny lub Wagi.

Działanie i znaczenie tej planety wymaga dopiero zbadania i obserwacji. Ze względu na bardzo długi okres obiegu mało prawdopodobne jest uznanie jej za władcę jakiegokolwiek znaku. Możliwe jest co najwyżej współwładztwo.

Propozycje symbolu

Międzynarodowa Unia Astronomiczna odstąpiła od nadawania graficznych symboli nowoodkrywanym planetoidom i planetom karłowatym. W astrologii taki symbol jest bardzo potrzebny. Najbardziej prawdopodne jest, ze dla Eris przyjmą sie symbole dyskordiańskie, już mocno związane z imieniem bogini. Część symboli powstawała, zanim oficjalnie nadano nazwę planecie Eris i związane są z zupełnie inną symboliką.

Proponowane symbole:

Dyskordiańskie symbole Eris: Dyskordiański symbol ErisDyskordiański symbol Eris

Inna propozycja symbolu Eris (Matthew Skala): symbol Eris

Symbol proponowany dla Xeny (Zane Stein): Xena

Symbol proponowany dla Prozerpiny (Bogdan Krusiński): Prozerpina

W mitologii

Eryda albo Eris to w mitologii greckiej uskrzydlona bogini niezgody, chaosu i nieporządku; córka Zeusa i Hery, bliźniacza siostra Aresa. Według innej wersji, córka Nocy (Nyks).

Posiadająca dwie manifestacje groźną i łagodną - Niezgoda destrukcyjna, wywołujaca wojny i Niezgoda twórcza, będąca duchem współzawodnictwa, pobudzajaca do pilnego działania.

Przybyła nieproszona na wesele Peleusa i Tetydy i rzucając między boginie jabłko z napisem "dla najpiękniejszej" sprowokowała wojnę trojańską, ponieważ wywołało to spór między Herą, Ateną i Afrodytą.

Współcześnie do kultu Eris nawiązują dyskordianizm i magia chaosu. Była matką Ponos-trud, Linos-głód, Algos-ból, Fonos-morderstwo i Mache-walka, z Zeusem poczęła córkę Ate.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Eris

W sztuce

Dyskordiańska Eris

                   

W astronomii

Eris - 136199 , 2003 UB313 - największa znana Planeta karłowata; jeden z obiektów dysku rozproszonego. Została odkryta 5 stycznia 2005 r. o 11:20 (GMT+8:00), Passadena 118W09 34N09, na fotografii wykonanej 21 października 2003 r. przez Michaela E. Browna, Chadwicka A. Trujillo i Davida L. Rabinowitza. Ten sam zespół odkrył między innymi Quaoara i Sednę. Wiadomość o odkryciu została ogłoszona 29 czerwca 2005 r. (Tego samego dnia odkryto dwa inne duże obiekty z Pasa Kuipera - 2003 EL61 i 2005 FY9). 13 września 2006 roku uzyskała stałą nazwę Eris, od imienia greckiej bogini niezgody. Okres orbitalny Eris wynosi około 560 lat, a obiekt znajduje się obecnie w odległości około 97 jednostek astronomicznych (skrót j.a., ang. AU) od Ziemi (dla porównania, peryhelium orbity Plutona sięga 29, aphelium - 49 j.a.). Podobnie jak Pluton, Eris posiada silnie ekscentryczną orbitę - w peryhelium ciało zbliża się do Słońca na 38 j.a. Jego nachylenie względem płaszczyzny ekliptyki jest jeszcze większe niż Plutona - wynosi aż 44°. 9 i 10 grudnia 2005 roku dokonano obserwacji przy użyciu Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Na ich podstawie określono wartość średnicy planety karłowatej równą 2398 km z błędem o wartości około 97 km. NASA oficjalnie zaprezentowała te dane 11 kwietnia 2006. Powierzchnia Eris ma jasnoszare zabarwienie, w przeciwieństwie do lekko czerwonawego Plutona. Eris posiada księżyc nazwany Dysnomia, odkryty 10 września 2005.

24 sierpnia 2006 roku na sympozjum Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) w Pradze Eris wraz z Plutonem i Ceres uznana została za planetę karłowatą.

Międzynarodowa Unia Astronomiczna nadała jej nazwę Eris. Wśród nazw proponowanych uprzednio pojawiały się: Prozerpina, Pokój, Galileo, Xena, Rupert, Bob, Tytan, Nibiru, Cerber, Loki, Mickey Mouse, Scooby i inne.

Linki zewnętrzne

Osobiste