Andreas Stech

Z AstroWiki = encyklopedia astrologii
(Różnice między wersjami)
 
m (2 wersje)
 
(Nie pokazano 1 wersji utworzonej przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
'''Andreas Stech''' urodził się w 1635 w Słupsku - zmarł zmarł w 1697 r w Gdańsku) - najwybitniejszy malarz gdański drugiej połowy XVII wieku. Krótko po jego narodzinach jego rodzice przenieśli się do Gdańska. Z tym miastem związał on całe swoje artystyczne życie. Pierwsze nauki malarskie pobierał w pracowni ojca - Henryka, a po jego śmierci w 1653 r. uzupełniał u Adolfa Boya. Ożeniony w 1658 r. z córką swego mistrza, wkrótce przejął jego warsztat; kroniki podają, że w 1662 został przyjęty do gdańskiego cechu malarzy. Tworzył głównie na zamówienie cystersów do ich kościołów w Oliwie i Pelplinie, jak i dla katolickich świątyń w samym Gdańsku. Andreas Stech jest autorem wielu obrazów, m. in: w ołtarzu głównym w katedrze w Oliwie, w ołtarzach i krużgankach w Pelplinie, licznych portretów patrycjatu gdańskiego, martwych natur, widoków Gdańska, ilustracji do dzieł [[Jan Heweliusz|Jana Heweliusza]] czy Jakuba Breyna. W jego twórczości, szczególnie zaś w portretach, widoczna jest znajomość osiągnięć sztuki holenderskiej, natomiast kolorystyka jego płócien pozwala przypuszczać, że nieobce mu były wzory wielkiego malarstwa włoskiego.
+
'''Andreas Stech''' urodził się w 1635 w Słupsku - zmarł w 1697 r w Gdańsku) - najwybitniejszy malarz gdański drugiej połowy XVII wieku. Krótko po jego narodzinach jego rodzice przenieśli się do Gdańska. Z tym miastem związał on całe swoje artystyczne życie. Pierwsze nauki malarskie pobierał w pracowni ojca - Henryka, a po jego śmierci w 1653 r. uzupełniał u Adolfa Boya. Ożeniony w 1658 r. z córką swego mistrza, wkrótce przejął jego warsztat; kroniki podają, że w 1662 został przyjęty do gdańskiego cechu malarzy. Tworzył głównie na zamówienie cystersów do ich kościołów w Oliwie i Pelplinie, jak i dla katolickich świątyń w samym Gdańsku. Andreas Stech jest autorem wielu obrazów, m. in: w ołtarzu głównym w katedrze w Oliwie, w ołtarzach i krużgankach w Pelplinie, licznych portretów patrycjatu gdańskiego, martwych natur, widoków Gdańska, ilustracji do dzieł [[Jan Heweliusz|Jana Heweliusza]] czy Jakuba Breyna. W jego twórczości, szczególnie zaś w portretach, widoczna jest znajomość osiągnięć sztuki holenderskiej, natomiast kolorystyka jego płócien pozwala przypuszczać, że nieobce mu były wzory wielkiego malarstwa włoskiego.
 +
 
 +
[[Kategoria:Malarze]]

Aktualna wersja na dzień 11:21, 4 gru 2009

Andreas Stech urodził się w 1635 w Słupsku - zmarł w 1697 r w Gdańsku) - najwybitniejszy malarz gdański drugiej połowy XVII wieku. Krótko po jego narodzinach jego rodzice przenieśli się do Gdańska. Z tym miastem związał on całe swoje artystyczne życie. Pierwsze nauki malarskie pobierał w pracowni ojca - Henryka, a po jego śmierci w 1653 r. uzupełniał u Adolfa Boya. Ożeniony w 1658 r. z córką swego mistrza, wkrótce przejął jego warsztat; kroniki podają, że w 1662 został przyjęty do gdańskiego cechu malarzy. Tworzył głównie na zamówienie cystersów do ich kościołów w Oliwie i Pelplinie, jak i dla katolickich świątyń w samym Gdańsku. Andreas Stech jest autorem wielu obrazów, m. in: w ołtarzu głównym w katedrze w Oliwie, w ołtarzach i krużgankach w Pelplinie, licznych portretów patrycjatu gdańskiego, martwych natur, widoków Gdańska, ilustracji do dzieł Jana Heweliusza czy Jakuba Breyna. W jego twórczości, szczególnie zaś w portretach, widoczna jest znajomość osiągnięć sztuki holenderskiej, natomiast kolorystyka jego płócien pozwala przypuszczać, że nieobce mu były wzory wielkiego malarstwa włoskiego.

Osobiste