Uran

Z AstroWiki = encyklopedia astrologii
Uran
Symbol Urana
symbol Uran.gif
kategoria planeta pokoleniowa
długość cyklu ≈84 lata
władztwo Wodnik.gif Wodnik
wygnanie Lew.gif Lew
wywyższenie Skorpion.gif Skorpion
upadek Byk.gif Byk
odkrycie 1781-03-13, 22:39 GMT

Bath, Anglia

Uran - planeta Układu Słonecznego, przez współczesną astrologię uznawana za władcę znaku Wodnika.

Spis treści

W astrologii

W astrologii Uran włada Wodnikiem - jedenastym znakiem Zodiaku, powietrznym i stałym. Uran jest uważany za wyższa oktawę Merkurego. Trwajacy w przybliżeniu 84 lata cykl Urana jest trzecim (obok cyklu Jowisza i Saturna) ważnym cyklem planet w życiu człowieka. Cykl ten jest ostatnim, który przy stanie współczesnej medycyny człowiek może przeżyć w całości.

Ze względu na czas obiegu wokół Słońca i długi pobyt w każdym znaku, zalicza się Urana do planet pokoleniowych. Jego położenie w znaku wskazuje na rodzaj doświadczenia całej grupy rówieśniczej, a o wpływie tych wspólnych losów na poszczególną jednostkę mówi jego położenie w domu i aspekty do Świateł, planet osobistych i osi horoskopu. W horoskopie natalnym, a także w tranzytach i innych technikach prognostycznych Uran wskazuje także na potrzebę łamania barier i zmiany status quo, choć pierścienie otaczające Urana (podobnie jak Saturna) mówią o tym, że niegdysiejsi rewolucjoniści i burzyciele stają się strażnikami nowego, zaprowadzonego przez nich porządku (astrolodzy często dostrzegają związek między odkryciem Urana a wybuchem Wielkiej Rewolucji Francuskiej).

W astrologii klasycznej uznawany jest wraz z Saturnem za malefika, przynoszacego niepomyślne wydarzenia i niespodziewane wypadki.

W mitologii

Nazwa planety pochodzi od greckiego boga Uranosa, ojca Kronosa (rzymskiego Saturna). Uranos spłodził z Gają liczne potomstwo, m.in. Cyklopów i Tytanów. Kiedy wtrącił nieposłusznych synów do Tartaru, oburzona Gaja dała Kronosowi, najmłodszemu z nich, kamienny sierp, aby wykastrował nim ojca (według innej wersji doradziła mu, jak zwabić ojca w śmiertelną zasadzkę). Z kropli krwi, które spłynęły z rany Uranosa na ziemię, narodziły się Erynie - boginie zemsty.

W sztuce

W astronomii

Uran jest siódmą planetą od Słońca, posiadającą 27 księżyców. Nieco mniejszy od dwóch poprzedzających go planet - Jowisza i Saturna, jest trzecią co do wielkości planetą Układu Słonecznego. Jego masa jest piętnastokrotnie większa od masy Ziemi. Uran porusza się w zaskakujący sposób: wiruje, leżąc na boku (jego pierścienie są prostopadłe do płaszczyzny ruchu obiegowego wokół Słońca). Astronomowie z tego powodu uważają go za planetę niezwykłą.

Do końca nie wiadomo, komu dokładnie zawdzięczamy jego odkrycie. Przyjmuje się, że dokonał go sir William Herschel 13 marca 1781 (początkowo myślał, że jest to kometa). Wyniki swoich obserwacji opublikował 26 kwietnia tegoż roku. Jednak istnieją wcześniejsze udokumentowane obserwacje, z których pierwsza pochodzi już z 1690. Uran jest pierwszą planetą odkrytą w nowoczesnych czasach (planety do Saturna włącznie znano już w starożytności), z zastosowaniem nowoczesnych przyrządów (teleskop). Herschel, mając na uwadze korzyści materialne (które zresztą uzyskał), zaproponował nazwę Planeta Jerzego na cześć króla Anglii. Z innych stron padły różne propozycje, m.in. Astraea, Cybele, Minerwa oraz... Neptun, która przypadła później w udziale następnej planecie Układu Słonecznego. Ostatecznie przyjęta została nazwa Uran, zastosowana w pierwszych efemerydach tej planety.

Literatura astrologiczna

Linki zewnętrzne

Osobiste