Układ słoneczny

Z AstroWiki = encyklopedia astrologii
(Różnice między wersjami)
(Linki zewnętrzne)
Linia 1: Linia 1:
 
{{stub}}
 
{{stub}}
  
Na posiedzeniu Międzynarodowej Unii Astronomiczne 24 sierpnia 2006 r ustalono podział ciał niebieskich należących do Układu. Zadecydowano, że istnieją trzy podstawowe kategorie obiektów w Układzie Słonecznym:  
+
Na [[Kongres Międzynarodowej Unii Astronomicznej w Pradze|posiedzeniu]] [[Międzynarodowa Unia Astronomiczna|Międzynarodowej Unii Astronomicznej]] 24 sierpnia 2006 r ustalono podział [[ciało niebieskie|ciał niebieskich]] należących do [[Układ Słonieczny|Układu]]. Zadecydowano, że istnieją trzy podstawowe kategorie obiektów w [[Układ Słonieczny|Układzie Słonecznym]]:  
a) Planety - osiem dużych planet od Merkurego do Neptuna
+
# [[Planeta|Planety]] - osiem dużych [[Planeta|planet]] od [[Merkury|Merkurego]] do [[Neptun]]a
b) Planety Karłowate (Dwarf Planets) - Pluton i inne okrągłe obiekty, które nie "są same w swojej okolicy" i nie są satelitami innych obiektów  
+
# [[Planeta karłowata|Planety Karłowate]] (Dwarf Planets) - [[Pluton]] i inne okrągłe obiekty, które nie "są same w swojej okolicy" i nie są [[satelita]]mi innych obiektów  
c) Mniejsze obiekty Układu Słonecznego (Small Solar System Bodies) - wszystkie inne obiekty okrążające Słońce.  
+
# Mniejsze obiekty [[Układ Słoneczny|Układu Słonecznego]] (Small Solar System Bodies) - wszystkie inne obiekty okrążające [[Słońce]].  
  
 
Obowiązujące definicje:  
 
Obowiązujące definicje:  
a) Planeta - to ciało niebieskie, które krąży wokół Słońca, ma dostatecznie dużą masę, aby jej siły grawitacji potrafiły ją utrzymać w stanie równowagi hydrostatycznej (niemal okrągły kształt) i "oczyściła" okolicę swojej orbity z innych większych obiektów.  
+
# [[Planeta]] - to [[ciało niebieskie]], które krąży wokół [[Słońce|Słońca]], ma dostatecznie dużą masę, aby jej siły grawitacji potrafiły ją utrzymać w stanie równowagi hydrostatycznej (niemal okrągły kształt) i "oczyściła" okolicę swojej [[Orbita|orbity]] z innych większych obiektów.  
b) Planeta karłowata - to ciało niebieskie, które krąży wokół Słońca, ma dostatecznie dużą masę, aby jej siły grawitacji potrafiły ją utrzymać w stanie równowagi hydrostatycznej (niemal okrągły kształt) i nie jest sama w swojej okolicy, ani nie jest księżycem.  
+
# [[Planeta karłowata]] - to [[ciało niebieskie]], które krąży wokół [[Słońce|Słońca]], ma dostatecznie dużą masę, aby jej siły grawitacji potrafiły ją utrzymać w stanie równowagi hydrostatycznej (niemal okrągły kształt) i nie jest sama w swojej okolicy, ani nie jest [[satelita|księżycem]].  
c) Wszystkie pozostałe obiekty okrążające Słońce są "Mniejszymi ciałami Układu Słonecznego"  
+
# Wszystkie pozostałe obiekty okrążające [[Słońce]] są "mniejszymi ciałami [[Układ Słonieczny|Układu Słonecznego]]"  
  
  

Wersja z 15:30, 1 lut 2007


Uwaga! Treść tego artykułu wymaga dopracowania i uzupełnienia.


Na posiedzeniu Międzynarodowej Unii Astronomicznej 24 sierpnia 2006 r ustalono podział ciał niebieskich należących do Układu. Zadecydowano, że istnieją trzy podstawowe kategorie obiektów w Układzie Słonecznym:

  1. Planety - osiem dużych planet od Merkurego do Neptuna
  2. Planety Karłowate (Dwarf Planets) - Pluton i inne okrągłe obiekty, które nie "są same w swojej okolicy" i nie są satelitami innych obiektów
  3. Mniejsze obiekty Układu Słonecznego (Small Solar System Bodies) - wszystkie inne obiekty okrążające Słońce.

Obowiązujące definicje:

  1. Planeta - to ciało niebieskie, które krąży wokół Słońca, ma dostatecznie dużą masę, aby jej siły grawitacji potrafiły ją utrzymać w stanie równowagi hydrostatycznej (niemal okrągły kształt) i "oczyściła" okolicę swojej orbity z innych większych obiektów.
  2. Planeta karłowata - to ciało niebieskie, które krąży wokół Słońca, ma dostatecznie dużą masę, aby jej siły grawitacji potrafiły ją utrzymać w stanie równowagi hydrostatycznej (niemal okrągły kształt) i nie jest sama w swojej okolicy, ani nie jest księżycem.
  3. Wszystkie pozostałe obiekty okrążające Słońce są "mniejszymi ciałami Układu Słonecznego"


Linki zewnętrzne

http://pl.wikipedia.org/wiki/Układ_słoneczny

Osobiste