Równonoc wiosenna

Z AstroWiki = encyklopedia astrologii
Wersja Antares (dyskusja | edycje) z dnia 17:49, 5 gru 2009
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Równonoc wiosenna - przypadający 20 lub 21 marca moment zrównania dnia z nocą. Na półkuli północnej moment równonocy wiosennej oznacza początek wiosny, a na półkuli południowej jesieni.

Spis treści

W astrologii

Dla astrologów przejście Słońca przez Punkt Barana oznacza ingres w znak Barana i wyznacza astrologiczny początek wiosny początek roku. W USA obchodzony jest wówczas Dzień Astrologii. Ze względu na niezbyt szczęśliwy termin (konflikt z początkiem roku astrologicznego), święto to, zaproponowane przez astrologów amerykańskich jako miedzynarodowe, nie przyjęło się poza USA.

W mitologii i obyczajach

W tradycji polskiej równonoc wiosenna wiąże się z przedchrześcijańskim zwyczajem topieniem Marzanny / Zimy / Śmierci w rzece, co do dziś jest kultywowane przez dzieci, oraz ze świętem o nazwie Jare. Topienie Marzanny to koniec zimy, a Jare to początek wiosny. W Jare malowano i uświęcano jajka, symbol odradzajacego się życia. Po powstaniu pogańskim (tzw. reakcja pogańska) w 1037 roku Kościół Rzymski oficjalnie zabraniał na terenie Polski malowania jajek aż do XII wieku. Następnie zmieniono taktykę i pisanki stały się jednym z elementów Wielkanocy. W takiej formie zwyczaj ten przetrwał do dziś.

W astronomii

Moment przecięcia przez Słońce równika niebieskiego w Punkcie Barana w trakcie jego pozornej wędrówki po Ekliptyce.

Zobacz też:

Linki zewnętrzne

Osobiste