Południk zerowy

Z AstroWiki = encyklopedia astrologii
Królewskie Obserwatorium Astronomiczne w Greenwich - Budynek na południku zerowym
fragment mapy Górnego Śląska z 1746 roku z oznaczeniami długości geograficznej obliczanej względem El Hierro (tu: jako Ferro)

Południk zerowy (Południk Greenwich) - południk, oznaczony według uznanej powszechnie konwencji jako zerowy, przebiega przez Londyn, przez obserwatorium astronomiczne w dzielnicy Greenwich. Za południk zerowy został uznany na międzynarodowej konferencji w kwietniu 1884, aczkolwiek Francja przyjęła to ustalenie dopiero w 1911.

Przez stulecia za punkt przez który przebiega południk zerowy uważano El Hierro (zwaną "Wyspą Południkową", 27N45 17W39'46). Wykorzystywano go jako odniesienie do wykreślania map i dokonywania obliczeń geograficznych, szczególnie dla nie-brytyjskich żeglarzy i geografów. Już w II wieku naszej ery Ptolemeusz wykorzystał najbardziej na zachód wysunięty znany sobie ląd jako południk odniesienia, dzięki czemu współrzędne geograficzne wszystkich punktów na znanym świecie były wschodnie i wg przyjętej konwencji - "dodatnie".

W 1634 Ludwik XIII i Richelieu potwierdzili, że południk Ferro powinien być używany na mapach jako południk odniesienia, jako przebiegający przez najdalej na zachód wysunięty ląd "Starego Świata" i - jak uznawano - dokładnie 20 stopni na zachód od Paryża. Mimo, że przy dokładniejszych późniejszych pomiarach okazało się, że El Hierro leży dokładnie o 20°23'9" na zachód od Paryża, to utrzymano zasadę, że Paryż leży dokładnie na 20°0'0" od południka Ferro, czyli innymi słowy położenie południka odniesienia ("zerowego") zdefiniowano na podstawie położenia Paryża. Natomiast dzisiaj, według powszechnie stosowanego obecnie systemu współrzędnych geograficznych, przyjmujących Greenwich jako południk zerowy, południk Ferro ma położenie 17°39'46"W, natomiast szerokość geograficzna wyspy określa się na 27°45'N.

Źródło

  1. http://pl.wikipedia.org/wiki/Południk_zerowy
  2. http://pl.wikipedia.org/wiki/El_Hierro
Osobiste