Pas Kuipera

Z AstroWiki = encyklopedia astrologii
Wersja Antares (dyskusja | edycje) z dnia 17:42, 5 gru 2009
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Pas Kuipera
Pas Kuipera - zbiór drobnych ciał niebieskich krążących poza orbitą Neptuna w odległości od około 30 do 50 j.a. od Słońca, większości po orbicie o małej inklinacji.

Nazwa pochodzi od nazwiska Gerarda Kuipera, który przewidział istnienie tych ciał w roku 1950. W Pasie Kuipera krąży co najmniej 70000 obiektów o średnicy powyżej 100 km. Obejmuje on obszar bezpośrednio poza orbitą Neptuna, sięgając aż do Obłoku Oorta. Odkryto dotąd ponad 400 obiektów, choć żadnego nie widziano z bliska. Prawdopodobnie są to obiekty kometarne, które wędrują w całej przestrzeni za orbitą Neptuna.

Dla współczesnych astrologów najważniejsze obiekty Pasa Kuipera to planety karłowate: Pluton i Eris. O ile interpretacja działania Plutona jest już znana, interpretacja Eris wymaga dopiero wieloletnich badań i, jak dotąd, budzi mnóstwo kontrowersji i burzliwych dyskusji.

W stronę Pasa Kuipera podąża obecnie wysłana 19 stycznia 2006 sonda kosmiczna New Horizons, która najpierw dotrze do Plutona (lipiec 2015), a następnie będzie badać inne obiekty pasa Kuipera (2016-2020).

Osobiste