Midpunkt

Z AstroWiki = encyklopedia astrologii

Punkt w horoskopie leżący w równej odległości kątowej od dwóch innych punktów (planet). W astrologii midpunkt uzyskuje znaczenie, jeżeli znajduje się w nim jakaś planeta. Pusty midpunkt w horoskopie natalnym może się także uaktywnić w czasie przechodzenia przez tę pozycję planety tranzytującej. Planety zewnętrzne układu midpunktowego określają indywidualny charakter planety położonej w centrum tego układu, podobnie jak przy rozpatrywaniu położenia planety w znakach Zodiaku i w domach horoskopowych. Dla każdej pary planet istnieją dwa midpunkty, dzielące mniejszy i większy łuk wyznaczony na kole przez pozycje tych planet.

Każdy symetryczny układ planet, jak np. Wielki Trygon, Palec Boży, Palec Diabła, Półkrzyż, czy Wielki Krzyż można rozpatrywać, jako układ midpunktowy. W przypadku Wielkiego Krzyża każda opozycyjna para planet znajduje się w midpunktach pozostałych planet, tworzących drugą opozycję.

Analiza układów midpunktowych stosowana jest przede wszystkim w astrologii harmonicznej. W astrologii kognitywnej analiza układów midpunktowych stanowi podstawę interpretacji horoskopu. (JR)

Midpunkt w AstroSłowniku

w innych językach

česky: midpunkt
English: midpoint
русский: мидпойнт

Osobiste