Luty

Z AstroWiki = encyklopedia astrologii

Drugi miesiąc w kalendarzu juliańskim i gregoriańskim o długości 28 dni lub 29 dni w roku przestępnym.

Spis treści

30 lutego

W roku 1712 w Szwecji, w związku z rezygnacją z przejścia przez ten kraj na kalendarz gregoriański i wyrównaniem wynikłej z tej próby zmiany kalendarza różnicy w rachubie czasu, luty miał 30 dni.

W Związku Radzieckim dwukrotnie luty miał 30 dni. Miało to miejsce w latach 1930 i 1931 i było związane z wprowadzeniem w tym kraju w 1929 r. nowego, rewolucyjnego kalendarza, wg którego każdy miesiąc, w tym luty trwał 30 dni. W roku 1932 zrezygnowano częściowo z odmiennej rachuby czasu i powrócono do takiej długości miesięcy, jaka stosowana jest w kalendarzu gregoriańskim.

Według niepotwierdzonych danych, podanych przez XIII-wiecznego angielskiego historyka Sacrobosco, luty w pierwotnej wersji kalendarza juliańskiego, wprowadzonej przez Juliusza Cezara posiadał 29, a w latach przestępnych 30 dni. Dopiero w 8 r. n.e. cesarz Oktawian August skrócił ów miesiąc po to, by dodatkowy dzień "przekazać" sierpniowi. Miało to na celu przedłużenie tego miesiąca tak, aby sierpień (łac. Augustus), którego nazwa była nadana na cześć Oktawiana Augusta (poprzednio nosił miano Sextilis), nie był krótszy od miesiąca Juliusza Cezara – lipca (łac. Julius). Oznaczałoby to, iż lata przestępne w okresie 44 r. p.n.e. - 8 r. n.e. miały miesiąc luty trwający 30 dni. Informacje te nie są jednak potwierdzone, co nie wyklucza, iż Sacrobosco posiadał je ze źródeł, które nie dotrwały do naszych czasów.

Źródło: Wikipedia

Pochodzenie nazwy

Nazwa miesiąca (wg Brücknera) pochodzi od określenia srogich mrozów (por. ukr. лютий, błr. люты). Dawniej używane były również nazwy sieczeń (por. ukr. січень i chorw. siječanj "styczeń") lub strąpacz. Łacińska nazwa Februarius (zobacz: kalendarz rzymski) została zapożyczona przez większość języków europejskich.

Źródło: Wikipedia

Przysłowia lutowe

  • Idzie luty, podkuj buty
  • Gdy bez wiatrów luty chodzi, w kwietniu wicher nie zawodzi
  • Gdy w Gromniczną z dachów ciecze, zima jeszcze się przewlecze (2 II)
  • Gdy na święty Wałek deszcze, mrozy wrócą jeszcze (14II)
  • Na Gromniczną mróz – szykuj chłopie wóz. Na Gromniczną lanie – szykuj chłopie sanie
  • Na stycznie i lute trzeba mieć konie kute
  • Na święty Maciej lody wróżą długie chłody, a gdy płyną już strugą, to i zimy niedługo (24 II)
  • Spyta cię luty, masz-li buty
  • W lutym wody wiele, w lecie głodne ciele

linki zewnętrzne

Osobiste