David Berlinski; O astrologii i sztuce przepowiadania. Tajemnice niebieskiego sklepienia

Z AstroWiki = encyklopedia astrologii
Berlinski.O astrologii.jpg

Autor: David Berliński
Przekład: Małgorzata Cierpisz
Język oryginału: angielski
Tytuł oryginału: The Secrets of the Vaulted Sky. Astrology and the Art of Prediction
Wydawca: TAiWPN UNIVERSITAS
Rok wydania: 2005
Miejsce wydania: Kraków
ISBN: 83-242-0475-X
Liczba stron: 290
Oprawa: miękka
Format: 145x205 mm
Oprawa: twarda+obwoluta
Format: 150x210 mm

Opis

Autor jest matematykiem i pisarzem o bardzo kontrowersyjnych poglądach (m.in. czynny zwolennik kreacjonizmu). Książka jest jednak napisana świetnie i można ja każdemu polecić. Zawiera bardzo ciekawy wykład historii astrologii ilustrowany mnóstwem anegdot o znanychastrologach i nie tylko.

Teksty z obwoluty

Astrolog jest postacią niemal tak dawna jak historia, a jego nauka -jeżeli astrologia jest nauką - wyraża uniwersalne ludzkie pragnienie uchylenia zastany przyszłości, o ile oczywiście można ją uchylić. Astrologowie - szepczący do królów tajemne słowa, przyjmujący interesantów na nabrzeżach bądź zgłębiający w odosobnieniu sekrety niebieskiego sklepienia - widzieli w gwiazdach uniwersalny system, wiedzę bez granic. Ich teoria stanowiła rdzeń myśli ludzkiej do momentu, w którym nagle astrologia znikła, kiedy Izaak Newton po raz pierwszy zademonstrował potęgę autentycznego naukowego paradygmatu. Ale wyznawana przez nich doktryna nie zginęła i powraca niespodziewanie w najróżniejszych aspektach współczesnej nauki. W tym sensie astrologia umrzeć nie może, ponieważ pragnienie spojrzenia w przyszłość jest nieśmiertelna ludzką tęsknotą.

Od wieków królowie, królowe, geniuszei zwyczajni ludzie spoglądali w gwiazdy, aby znaleźć w nich odpowiedź na najważniejsze pytania. Ta książka opowiada o fascynującej historii astrologii, o jej rozwoju i o tym, dlaczego zawsze pobudzala naszą wyobraźnię.

Tekst promocyjny

W swojej zachwycającej i oryginalnej nowej książce David Berlinski opisuje potęgę najstarszego systemu prognostycznego w historii ludzkości. Astrologia narodziła się u zarania dziejów i na przestrzeni wieków rozwinęła w złożony system. Na jego podstawie obdarzeni tajemniczym talentem jasnowidze potrafili formułować niepokojąco trafne prognozy. Niemal od początków znanej nam historii astrologowie stali u boku bogaczy i władców. Jednak newtonowski porządek świata położył kres wielu aspektom tradycji astrologicznej. W rezultacie niegdyś poważana dyscyplina stała się przedmiotem powszechnej dezaprobaty, zwłaszcza ze strony krytycznych naukowców, mających nikłe pojęcie o jej zasadach. Berlinski, obdarzony talentem prozatorskim i umiejętnością wnikliwej analizy, wyjaśnia zasady działania astrologii. Pokazuje, że idee zawarte w tradycji astrologicznej - choć pod innym szyldem - pojawiają się we współczesnych teoriach naukowych.

Osobiste